Informace o tvůrcích | Nápověda  
 

 

 Úvod

 Autoři

 Literární ceny

 Přehled vývoje

 Bibliografie

 Vyhledávání


Booklet z CD-ROMu
Literární ceny
 
 
 

Přehled literárních cen

Přehled cen udělovaných v jednotlivých zemích. Pro rychlejší navigaci můžete použít následující seznam.

Americké ceny

CENA CORETTY SCOTT KINGOVÉ (Coretta Scott King Award) - od roku 1970 ji každoročně uděluje  American Library Association (Sdružení amerických knihoven) na počest Dr. Martina Luthera Kinga (1929-1968) a Coretty Scott Kingové (1929-2006). Je určena afroamerickým spisovatelům a od roku 1979 také ilustrátorům.

CENA JOHNA NEWBERYHO (Newbery Medal) - od roku 1922 ji každoročně uděluje  American Library Association (Asociace amerických knihoven) za nejvýznamnější přínos americké dětské literatuře v uplynulém roce. Nese jméno anglického tiskaře, vydavatele a knihkupce J.  Newberyho.

CENA ORBIS PICTUS (Orbis pictus Award) – od roku 1990 ji v USA každoročně uděluje The National Council of Teachers of English (Národní rada učitelů angličtiny) za nejlepší knihu z oblasti naučné literatury. Cena je pojmenována podle díla J. A. Komenského vydaného v roce 1658.

CENA RANDOLPHA CALDECOTTA (Caldecott Medal) - od roku 1938 ji každoročně  uděluje  American Library Association (Sdružení amerických knihoven) americkému ilustrátorovi za nejzdařilejší obrázkovou knihu publikovanou v předchozím roce v USA. Nese jméno anglického ilustrátora R. Caldecotta.



Britské ceny

CENA ANDREWA CARNEGIEHO (Carnegie Medal) - od roku 1937 ji každoročně uděluje britská Library Association (Sdružení knihoven) za vynikající knihu pro děti publikovanou ve Velké Británii. Do roku 1969 byla určena pouze britským autorům, od roku 1970 je podmínkou udělení ceny originál psaný v angličtině a její první nebo souběžné vydání ve Velké Británii. Nese jméno průmyslníka, mecenáše a zakladatele veřejných knihoven A. Carnegieho (1835-1919), který se narodil ve Skotsku a žil v USA.



Francouzské ceny

CENA ČARODĚJNIC (Prix Sorcières), francouzská cena za literaturu pro mládež. V roce 1986 cenu založila Association des librairies spécialisées pour la jeunesse a Association des bibliothécaires français. Hodnotí se v pěti kategoriích (knihy pro nejmenší, obrázkové knížky, první čtení, román, naučná literatura) z předvýběru nabídnutého oběma pořadateli.

CENA CHRONOS (Prix Chronos), francouzská cena za literaturu pro mládež. Cenu v duchu hesla Grandir, c´est viellir; Viellir, c´est grandir (Růst znamená stárnout; stárnout znamená růst) založila v roce 1996 Fondation Nationale de Gérontologie. Smyslem ocenění je vyzvednout taková literární díla, která zobrazují pozitivní mezigenerační vztahy, zabývají se pravdivě problematikou stárnutí a umírání. O udělení ceny z titulů nominovaných odborníky v šesti kategoriích podle věku čtenářů (včetně jedné kategorie děl pro dospělé) hlasuje dětská porota, na jejíž práci dohlížejí učitelé a knihovníci.

CENA NEÚPLATNÝCH
(Prix des Incorruptibles), francouzská cena za literaturu pro mládež. Od roku 1990 ji vyhlašuje Groupement des libraires Clé. Z předvýběru literárních děl, který pořizují knihkupci, knihovníci a učitelé, ji v kategorii literatura pro děti od 6 do 8 let, od 8 do 10 let a od 10 do 12 let udílejí dětští čtenáři.

CENA NRP ZA LITERATURU PRO MLÁDEŽ
(Prix NRP de la Littérature Jeunesse), francouzská cena za literaturu pro mládež. Vznikla v roce 2004 díky časopisu Nouvelle Revue Pédagogique (Nová pedagogická revue). Jejím cílem je pomoci vyučujícím orientovat se v knižních novinkách vhodných pro školní četbu a práci s literárním textem. Každý rok ocení porota složená z učitelů tři nejlepší romány pro děti ve věku od 11 do 15 let.

CENA OCTOGONES
(Prix Octogones), francouzská cena za literaturu pro děti a mládež. Udílí ji od roku 1988 Centre International d´Etudes en Littérature de Jeunesse (CIELJ), původně pod názvem Les Octogonales (Osmiúhelníky). Oceňována jsou nejlepší díla pro děti ve věku od 0 do 13 let. Předvýběr literárních děl činí Comité de Lecture du CIELJ, potom celý měsíc hlasují sami čtenáři pro nejlepší dílo v kategorii knihy pro nejmenší, obrázková alba, pohádky, poezie a hádanky, naučná literatura, romány. O ceně za grafickou úpravu knihy rozhoduje mezinárodní odborná porota.

CENA SAINT-EXUPÉRYHO
(Prix Saint-Exupéry), francouzská cena za literaturu pro mládež. Vznikla v roce 1986 z iniciativy spisovatelů, akademiků a politiků. Vyzdvihuje literaturu pro mládež, jejíž téma a zpracování odpovídá v duchu celoživotního díla Saint-Exupéryho myšlenkám humanismu, přibližuje dětem hodnoty přátelství, odvahy, šlechetnosti, úcty a respektu k druhým lidem i k životnímu prostředí. Důležitým kritériem je rovněž stylistická úroveň textu a ilustrační doprovod knihy. Smíšená porota složená z dětí i dospělých sleduje francouzská díla vydaná vždy v průběhu posledních dvou let, a to v žánrových kategoriích obrázková kniha a román. Součástí je Prix Francophonie, která může být udělena frankofonnímu autorovi, jenž nežije ve Francii.  Cena je spojena s finanční odměnou pro autora oceněné publikace ve výši 1 600 euro.

LITERÁRNÍ CENY MINISTERSTVA PRO MLÁDEŽ A SPORT VE FRANCII (Prix littéraires du Ministère de la Jeunesse et des Sports). Francouzské státní ceny za literaturu pro děti a mládež se zaměřují na vyhledávání mladých talentovaných literátů a lze je získat pouze za dosud nevydaná díla. Literární ceny ministerstva pro mládež a sport se udílejí v několika kategoriích.  Prix du roman jeunesse (Cenu za román pro mládež) od roku 1981 každoročně udílejí dvě poroty (jedna složená z dětí, druhá z dospělých) za původní text francouzského autora v rukopisném rozsahu od 50 do 200 stran. Prix de poésie pour la jeunesse (Cenu za poezii pro mládež) lze získat od roku 1989 za básnickou sbírku v minimálním rozsahu 30 stran. Prix Arthur Rimbaud (Cena Arthura Rimbauda) byla založena roku 1991 na podporu mladých básníků ve věku 15-25 let (nyní 18-25 let). V současnosti jsou všechny uvedené ceny spojené s finanční odměnou ve výši 5 tisíc euro.



Italské ceny

CENA ANDERSEN – SVĚT DĚTÍ  (Premio Andersen – Il Mondo dell’Infanzia),  nejprestižnější italská cena za dětskou literaturu, udělovaná od roku 1982. Byla založena současně s časopisem Andersen, který ve spolupráci s nezávislými odborníky každoročně vyhodnocuje nejlepší knihy, autory, ilustrátory a vydavatele dětské literatury. Ceny jsou předávány v rámci Festivalu dětské knihy v ligurském Sestri Levante, kde ve stejné době probíhá také soutěž pro začínající autory a dosud nepublikovaná díla dětské literatury Baia delle Favole (Pohádková zátoka), jejíž tradice trvá od roku 1967.



Maďarské ceny

BAUMGARTENOVA CENA (Baumgarten – dij),  maďarská celostátní cena. Udělovala se nejlepším literárním dílům v meziválečném období.

KOSSUTHOVA STÁTNÍ CENA (Kossuth – dij), maďarská cena, udělovala se  po roce 1945 každoročně nejlepším literárním dílům.



Makedonské ceny

CENA VANČA NIKOLESKÉHO je nejvyšší uznání v Makedonii. Uděluje se každoročně nejlepší básnické nebo prozaické knize pro děti a mládež. Cenu uděluje Spolek makedonských spisovatelů. Od poloviny sedmdesátých let se cena předává v době konání mezinárodního básnického festivalu, který se od roku 1961 každoročně koná v rodišti bratrů D. a K. Miladinovových Struze na březích Ochridského jezera.



Mezinárodní ceny

CENA HANSE CHRISTIANA ANDERSENA (Hans Christian Andersen Award) - cenu uděluje od 1956 každé dva roky IBBY (Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu) za mimořádný přínos autora pro dětskou literaturu s přihlédnutím k jeho celoživotnímu dílu. Od 1966 je určena také ilustrátorům. Z českých autorů ocenění získali  J. Trnka (1968), B. Říha (1980) a K. Pacovská (1992).



Německé ceny

NĚMECKÁ CENA ZA LITERATURU PRO MLÁDEŽ (Deutscher Jugendliteraturpreis) je udělována od roku 1956 každoročně Spolkovým ministerstvem pro rodinu, seniory, ženy a mládež (Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend) za vydaná díla  pro děti a mládež. Jury se skládá ze šesti čtenářských klubů SRN a rozhoduje o obrázkových knihách, dětských knihách, knihách pro mládež a populárně-vědeckých a odborných knihách.

CENA FRIEDRICHA GERSTÄCKERA  (Friedrich-Gerstäcker-Preis) je nejstarší literární cena v SRN. Uděluje se od roku 1947 jednou za dva roky  za nejlepší dobrodružné knihy v německém jazyce pro mládež od 12 let.

CENA PETRA HÄRTLINGA (Peter-Härtling-Preis) je udělována městem Weinheim ve spolupráci s nakladatelstvím Beltz & Gelberg každé dva roky za ještě nevydaná díla v německém jazyce pro cílovou skupinu čtenářů od 10 do 18 let.

CENA ŠŤASTNÝ HONZA  (Hans-Im-Glück-Preis) je cena nadace spisovatele Hanse-Christiana Kirsche a jeho ženy na podporu mladých autorů knih pro děti a mládež. Uděluje se každoročně od roku 1977.

CENA DIXI ZA LITERATURU PRO DĚTI  (DIXI Kinderliteraturpreis) je zvláštní cena na podporu mladých talentů v oblasti literatury pro děti a mládež. Uděluje se od roku 2001. Od roku 2005 se uděluje též ilustrátorům.

KNIHA MĚSÍCE  (Buch des Monats) je udělována Německou akademií pro literaturu pro děti a mládež - Deutsche Akademie für Kinder- und Jugendliteratur za aktuální obrázkové knihy a díla pro děti a mládež.

VELKÁ CENA (Großer Preis) je udělována Německou akademií pro literaturu pro děti a mládež  (Deutsche Akademie für Kinder- und Jugendliteratur) za celoživotní literární nebo grafické dílo nebo za dílo vědecké, publicistické či literárně pedagogické.

BUXTEHUDSKÁ BULA (Buxtehuder Bulle) byla iniciována jako literární cena v roce 1971 tamním knihkupcem Winfriedem Ziemannem. Od roku 1981 oceňuje město Buxtehude nejlepší v předchozím roce vydanou fikcionální knihu pro mládež v německém jazyce.

LITERÁRNÍ CENA KRYSAŘE (Rattenfänger Literaturpreis) je cena za pohádky, pověsti, fantastické příběhy nebo prózu odehrávající se ve středověku, udělovaná od roku 1986 městem Hammeln.

RYS (Luchs) je cena časopisu DIE ZEIT a Radia Bremen.



Nizozemské ceny

CENA NIENKE VAN HICHTUMOVÉ (Nienke van Hichtumprijs) – Od roku 1964 ji Sdružení Jana Camperta uděluje pravidelně jednou za dva roky. Původně šlo o ocenění knih pro čtenáře od 13 let. V současnosti mohou tuto cenu získat i knihy určené mladším čtenářům.

CENA THEA THIJSSENA (Theo Thijssenprijs) – Nejvýznamnější cena za souborné dílo v oblasti nizozemské literatury pro děti a mládež, v minulosti též nazývaná Státní cena za literaturu pro děti a mládež. Uděluje se od roku 1988 pravidelně jednou za tři roky.

CENA VLÁMSKÉHO SPOLEČENSTVÍ (Prijs van de Vlaamse Gemeenschap) – Jejím předchůdcem byla Vlámská státní cena za literaturu pro děti a mládež. Jedná se o nejvýznamnější cenu na poli vlámské literatury pro děti a mládež. Od roku 1989 ji jednou za tři roky na základě nominace poroty uděluje vlámský ministr kultury za knihu pro děti či mládež, která vyšla v předchozím období ve Vlámsku.

STÁTNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ (Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur) – Státní cena za souborné dílo, která byla poprvé udělena v roce 1964 spisovatelce Annie M. G. Schmidtové. V roce 1988 byla přejmenována na Cenu Thea Thijssena.

STŘÍBRNÉ PISÁTKO (Zilveren Griffel) – Od roku 1971 sdružením CPNB každoročně v různých kategoriích udělované vyznamenání za působivé původní nizozemské či do nizozemštiny přeložené knihy pro děti a mládež. Od roku 1997 získávají knihy pro čtenáře od 13 let každoročně místo Stříbrného pisátka Zlatý polibek (Gouden Zoen) a knihy pro čtenáře do 13 let jsou oceňovány nadále Stříbrným pisátkem.

VLÁMSKÁ STÁTNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ (Vlaamse Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur) – Od roku 1971 ji jednou za tři roky uděluje vlámský ministr kultury za zajímavou vlámskou knihu pro děti či mládež, která v předchozím období vyšla ve Vlámsku. Od roku 1992 se tato cena jmenuje Cena Vlámského společenství.

ZLATÉ PISÁTKO (Gouden Griffel) – Cena, kterou od roku 1971 uděluje každoročně sdružení CPNB za nejlepší původní nizozemskou knihu pro děti či mládež.



Polské ceny

CENA  PREZIDENTA POLSKÉ REPUBLIKY ZA TVORBU PRO DĚTI  A  MLÁDEŽ „Umění mladým“ (Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży „Sztuka młodym“) - Vznikla v roce 2002 na návrh tehdejšího prezidenta Polské republiky A. Kwaśniewského. Přiděluje se jednou v roce  osobám nebo institucím, které se věnují umělecké tvorbě pro děti a mládež. Laureáti tohoto ocenění jsou vybíráni na návrh odborníků – literárních kritiků a historiků, divadelních umělců, výtvarníků, pracovníků rozhlasu a televize, redakce časopisu Guliwer. Byla založena s cílem podporovat tvůrčí pracovníky i zástupce osvětových institucí k propagování kultury mezi nejmladší generací. Mezi  spisovatele, kteří cenu získali,  patří W. Chotomská, J. Kulmowá, A. Onichimowská aj.

CENA PŘEDSEDY VLÁDY (Nagroda Prezesa Rady Ministrów) - Státní vyznamenání udělované v letech 1951-1987 (s výjimkou desetiletí 1962-1972) za uměleckou činnost pro děti a mládež v oblasti divadla, filmu, hudby.  Odráží koncepci státu jako garanta umění, proto mezi laureáty této ceny figurují významné osobnosti uměleckého, ale i politického života. Byla považována za nejvyšší ocenění v odvětví tvorby pro děti a mládež. Udělovala se za celoživotní tvorbu, výjimečně  i za jednotlivé umělecké počiny.

CENA ROKU  (Nagroda Roku) - Udělována na návrh polské sekce IBBY  od roku 1988. Je přiznávána ve dvou  oblastech: jednak literatura, knižní ilustrace  a překlad, jednak literární kritika, popularizace knih a čtenářství.   Pro kategorie kniha pro děti a mládež, knižní ilustrace,  překlad se cena udílí s názvem  KNIHA ROKU (Książka Roku). V současné době ji finančně podporuje polská sekce IBBY.

LITERÁRNÍ CENA KORNELA MAKUSZYŃSKÉHO (Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego) - Založena v roce 1994 díky iniciativě nadace Książka dla dzieci a redakce časopisu Guliwer.  Je udělována za knihy pro mladší děti, které byly publikovány poprvé v roce předcházejícím udělení ceny. Oceňovány jsou knihy  s atmosférou harmonie, plné humoru a veselí, usilující  o naplnění dobra. Uděluje se každoročně jednomu ze současných žijících spisovatelů.

MEZINÁRODNÍ LITERÁRNÍ CENA  JANUSZE KORCZAKA  (Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Janusza Korczaka) - Vznikla na návrh polské sekce IBBY v roce 1978  u příležitosti oslav 100. výročí narození vynikajícího polského pedagoga a humanisty J. Korczaka. Je udělována každé dva roky mezinárodní porotou, složenou z  významných spisovatelů, literárních  kritiků a odborníků z odvětví literatury pro děti a mládež. Vybírány jsou takové knihy, které  šíří korčakovské myšlenky, jako jsou  tolerance, porozumění a úcta ke všem dětem světa. Laureáti obdrží hlavní cenu (dvě peněžitá ocenění), vyznamenání čestnými diplomy a medaili s vyobrazením J. Korczaka. Na finanční podpoře tohoto významného ocenění se podílí Mezinárodní společnost J. Korczaka, jejíž sídlo je ve Varšavě.  Tři nejlepší knihy mohou být zapsány na Čestnou listinu J. Korczaka.  

ŘÁD VESELÉ MYSLI (Order uśmiechu) - Je udělován na návrh dětí těm lidem, kteří svou činností přinášejí dětem radost a pocity štěstí.  Ocenění vzniklo v roce 1968 na návrh spisovatelky Wandy Chotomské a za podpory redakce časopisu Kurier Polski. Cena má mezinárodní charakter, za Českou republiku ji obdržel např. V. Čtvrtek a R. Pilař.  Mezi nositele  vyznamenání patří lidé různých povolání – vychovatelé, lékaři, vojáci, umělci a rovněž výrazné osobnosti světového politického a kulturního dění, např. papež Jan Pavel II. (1981), bývalý generální tajemník OSN Kurt Waldheim (1979), anglický herec P. Ustinov (1977) nebo americký režisér S. Spielberg (1993).



Rakouské ceny

RAKOUSKÁ STÁTNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ  (Österreichischer Staatspreis für Kinder- und Jugendliteratur) je v Rakousku udělována jednou ročně Uměleckou sekcí rakouského Úřadu spolkového kancléře (Kunstsektion des österreichischen Bundeskanzleramtes) za díla vydaná rakouskými nakladatelstvími a díla rakouských autorů vydaná v jiné zemi.

RAKOUSKÁ STÁTNÍ CENA ZA DĚTSKOU LYRIKU  (Österreichischer Staatspreis für Kinderlyrik) je mezinárodní vyznamenání za lyriku pro děti v německém jazyce. Uděluje se každé dva roky.

RAKOUSKÉ ČESTNÉ UZNÁNÍ ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ   (Österreichischer Würdigungspreis für Kinder- und Jugendliteratur) je každé dva roky udělováno za celoživotní dílo rakouským autorům, překladatelům a ilustrátorům.



Portugalské ceny

VELKÁ CENA NADACE CALOUSTE GULBENKIAN ZA LITERATURU PRO DĚTI (Gran premio Calouste Gulbenkian de literatura para crianças) udělovaná nadací Fundação Calouste Gulbenkian, která byla založena v roce 1956. Nese jméno významného portugalského mecenáše arménského původu Calouste Gulbenkiana.



Skandinávské ceny

AUGUSTOVA CENA (Augustpriset) – vyznamenává každoročně vybrané dílo napsané ve švédštině. Tato cena, udělovaná od roku 1989 a nesoucí jméno podle klasika švédské literatury Augusta Strindberga, je Švédským svazem nakladatelů udělována ve třech kategoriích: 1. dílo krásné literatury, 2. odborný či populárně vědecký titul, 3. kniha pro děti a mládež. Odborné poroty ze zástupců nakladatelství a literární  kritiky rozhodují o rozdělení finančního obnosu 100 tis. švédských korun. Od roku 1994 byla zavedena tzv. Malá Augustova cena (Lilla Augustpriset) pro účastníky ve věkové kategorii 16 – 20 let, kteří se mohou přihlásit s básnickým, prozaickým, esejistickým či odborným textem do deseti stran.

BRAGOVA CENA (Brageprisen) – nejvýznamnější literární ocenění v Norsku. Smyslem je podpořit zájem o literaturu a přispět ke zvýšení její úrovně. Od roku 1992 ji uděluje nadace Norská knižní cena (Den Norske Bokprisen), a to ve čtyřech kategoriích: krásná literatura, odborná literatura, kniha pro děti a mládež a tzv. otevřená kategorie, jejíž zaměření se každý rok proměňuje (eseje, komiksy, novely apod.) V posledních letech se uděluje také čestná cena za celoživotní dílo. Název ceny odkazuje k nanejvýš výřečnému bohovi Bragovi, jedné z podob Ódina, nejvyššího boha severské mytologie.

PAMĚTNÍ CENA ASTRID LINDGRENOVÉ (Astrid Lindgren Memorial Award),  jedno z nejvýznamnějších ocenění v Evropě, jež uděluje švédská vláda prostřednictvím ministerstva kultury jednotlivým spisovatelům, organizacím nebo institucím, a to především za šíření zájmu dětí a mládeže o literaturu. Toto ocenění, udělované od roku 2002 k uctění památky největší švédské spisovatelky pro děti a mládež, pamatuje podle jejího přání také na dimenzi  ochrany práv dítěte. Cena je dotována 5 mil. švédských korun a touto sumou se řadí na první místo na světě v oblasti literatury pro děti a mládež.



Slovenské ceny

CENA ĽUDOVÍTA FULLY  je udělována na Slovensku Fondem výtvarných umění, slovenskou sekcí IBBY  a BIBIANOU  za autorsky vyhraněnou koncepcí ilustrací  literatury pro děti a mládež.

CENA FRÁŇA KRÁLE byla od počátku 90. let  20. století každoročně udělována významným představitelům moderní slovenské literatury pro děti a mládež.

TROJRUŽA  - slovenská cena, která se uděluje každoročně za významné literární dílo pro děti, za celoživotní tvorbu nebo za literárněvědné dílo z oblasti teorie a historie literatury pro děti a mládež. Cenu uděluje Literární fond, slovenská sekce IBBY a BIBIANA, mezinárodní dům umění pro děti a mládež.



Španělské ceny

NÁRODNÍ CENA ZA LITERATURU PRO DĚTI A MLÁDEŽ  (Premio Nacional de Literatura Infantil y Juvenil) je udělovaná od roku 1978 španělským ministerstvem školství.



Švýcarské ceny

ŠVÝCARSKÁ CENA ZA MÉDIA PRO DĚTI A MLÁDEŽ  (Schweizer Kinder- und Jugendmedienpreis) je udělována jednou za dva roky Švýcarským institutem pro média pro děti a mládež  (Schweizerisches Institut für Kinder- und Jugendmedien) ve spolupráci se Svazem učitelek a učitelů Švýcarska (Dachverband Lehrerinnen und Lehrer Schweiz).



Ukrajinské ceny

ŠEVČENKOVA STÁTNÍ CENA, ukrajinská státní cena, která je udělována každoročně ke dni narození Tarase Ševčenka 9. března vynikajícím uměleckým dílům. Byla zřízena v roce 1969. Jejími nositeli jsou mj. O. Hončar, P. Tyčyna, M. Bažan, H. Ťuťunnyk aj.



Pozn.: Modře zvýrazněná jména autorů odkazují v plné verzi slovníku na jejich individuální profily.